Folklórny súbor Ekonóm: Päťdesiat rokov na scéne, šíri tradície zo srdca Bratislavy


Folklórny súbor Ekonóm pôsobí na scéne už viac ako 50 rokov pod Ekonomickou univerzitou v Bratislave. Svojou činnosťou prispieva k udržiavaniu ľudových tradícií v živej podobe a šíreniu povedomia o nich doma i v zahraničí. Divákom prináša tanečné, hudobné i spevácke čísla z rôznych regiónov v rámci Slovenska, pričom občas sa vydá i za jeho hranice, napríklad na územie dnešného Maďarska, Rumunska či Česka.

Naším cieľom je neustále obnovovať a rozširovať pestrý repertoár o čísla z ďalších regiónov. Snažíme sa zameriavať na také, ktoré nie sú rutinne stvárňované folklórnymi súbormi, a tak sa v našom repertoári popri choreografiách z Podpoľania či Zemplína objavia napríklad aj čísla z Požitavia, Gemera, Abova či Hontu, hovorí Imrich Petkáč, riaditeľ súboru. Týmto spôsobom sa snažia priniesť divákom autentický zážitok z rôznych kútov Slovenska a zachovať jedinečné tradície, ktoré by inak mohli ľahko upadnúť do zabudnutia.

Najbližším míľnikom bratislavského súboru v tomto období je pripraviť myšlienkovo ucelený program k 55. výročiu od založenia, ktoré oslávia už tento rok v novembri. Program bude zahŕňať retrospektívu najlepších choreografií a hudobných čísel z histórie súboru, ale aj nové, inovatívne vystúpenia, ktoré odrážajú náš neustály vývoj a snahu o modernizáciu folklóru.

Súbor tvorí okolo 50 zapálených členov, ktorí sú študentmi bratislavských stredných a vysokých škôl či mladí pracujúci. Častokrát pochádzajú z rôznych kútov Slovenska, odkiaľ si prinášajú vlastný folklór, zdieľajú ho na spoločných zábavách a obohacujú ním ostatných členov aj súbor samotný. Táto rôznorodosť v našich radoch prispieva k bohatstvu a rozmanitosti nášho repertoára, a vytvára tak unikátnu atmosféru spolupráce a vzájomného učenia sa, dopĺňa Petkáč.

Ich vystúpenia sú pravidelne súčasťou rôznych folklórnych festivalov, kultúrnych podujatí a spoločenských akcií, kde prostredníctvom umenia prinášajú radosť a povedomie o slovenských ľudových zvykoch širokému publiku. Okrem toho členovia organizujú aj vlastné podujatia a workshopy, kde záujemcom ponúkajú možnosť naučiť sa tradičné tance, piesne a remeslá. Ekonóm je hrdý na svoju históriu a dedičstvo, no rovnako sa tešíme aj na budúcnosť a na nové výzvy, ktoré nám prinesie. Neustále hľadáme nové talenty a nadšencov, ktorí by sa chceli pripojiť k našej veľkej folklórnej rodine a prispieť k zachovaniu a rozvoju slovenského folklóru, uzatvára riaditeľ súboru.

Zdieľaj