Nádvorie čarovných nití 2024: Miesto, kde tradícia ožíva v remeslách


Trnavská brána so sebou po tretí raz prinesie aj jednodňový „festival vo festivale“ – Nádvorie čarovných nití. V sobotu 17. augusta od 13:00 do 18:00 ožijú starodávnym umením dva dvory – Dvor tkania a pradenia a Dvor výšivky a čipky. Mimochodom, vedeli ste, že prvú čipku objavili v Ríme? Bola vyrobená z kovu, vďaka čomu môžeme zachovať a obdivovať jej krásu až dodnes.

Dvor výšivky a čipky / Nádvorie – priestor súčasnej kultúry

Nádvorie – priestor súčasnej kultúry otvorí svoje brány histórii umenia výšivky a čipky. Päť desiatok slovenských a českých remeselníčok a remeselníkov vás prevedie pôvodnými aj modernými interpretáciami vzorov z rôznych geografických oblastí. Okrem „predvádzačky“ vám tento dvor ponúkne aj dve prednášky.

O 15:00 sa slova zhostí vo vstupe Paličkovaná čipka západného Slovenska Jarmila Rybanská, majsterka ľudovej umeleckej výroby, ktorá sa paličkovanej čipke venuje od skončenia strednej umeleckopriemyselnej školy. Je tiež autorkou mnohých návrhov vzorov na prestieranie, obrazov, vianočných ozdôb a rozkreslila aj staré slovenské regionálne paličkované čipky. V roku 2001 jej bol udelený titul „Majster ľudovej umeleckej výroby“, od tohto času sa jej činnosť rozrástla o lektorovanie kurzov viacerých textilných techník v škole remesiel pri Regionálnom centre remesiel ÚĽUV v Bratislave. Prezentuje sa na čipkárskych stretnutiach, medzinárodných festivaloch a svetových kongresoch.

O 16:00 jej kreslo vystrieda etnologička Západoslovenského múzea v Trnave Aneta Vlčková so zaujímavou prednáškou pod názvom Alžbeta Lichnerová – propagátorka tradičnej výšivky. Alžbeta Lichnerová je dlhoročnou umelkyňou a autorkou mnohých knižných titulov venovaných vyšívaniu a ručným prácam, napríklad Vzorkovnica výšiviek, Háčkovaná čipka či Hladkovaná výšivka. Vďaka jej publikáciám sa uchovávajú stovky vzorov starej slovenskej ľudovej kultúry, ktoré môžete uplatniť aj nadčasovo – v modernej tvorbe v vašich domácnostiach.

Foto: Dvor výšivky a čipky 2023, Zdroj: Simona Princová

Dvor tkania a pradenia / Kreatívne centrum

Z Kreatívneho centra (Hlavná 17) sa bude ozývať klepot krosien. Desať umelkýň predvedie v čase od 11:00 do 17:00 svoje remeselné skvosty. V ateliéri U zlatej priadky si medzi 14:00 a 17:00 h v tvorivom workshope budú môcť malí aj veľkí návštevníci skúsiť, ako funguje proces tkania a vyrábania makramé doplnkov na vlastnej koži. Od 12:00 do 15:00 budú pripravené tvorivé dielničky pre detských návštevníkov tohto dvora.

Foto: Dvor tkania a pradenia 2023, Foto: Simona Princová

Popri tom všetkom nezabudnite "mrknúť" aj výstavu Krása paličkovanej čipky, ktorá bude dostupná v Čepan Gallery počas festivalového víkendu od piatka do pondelka (16. - 19.8.).

Tereza Šimončičová

Zdieľaj