Novinky

Vitajte na Trnavskej bráne!

Nádvorie čarovných nití 2024: Miesto, kde tradícia ožíva v remeslách

Trnavská brána so sebou po tretí raz prinesie aj jednodňový „festival vo festivale“ – Nádvorie čarovných nití. V sobotu 17. augusta od 13:00 do 18:00 ožijú starodávnym umením dva dvory – Dvor tkania a pradenia a Dvor výšivky a čipky. Mimochodom, vedeli ste, že prvú čipku objavili v Ríme? Bola vyrobená z kovu, vďaka čomu môžeme zachovať a obdivovať jej krásu až dodnes.

Prihlasovanie remeselníkov spustené!

Ak ste zručný pernikár, drotár, kováč, zapletač šibákov či košíkov a chcete svoje umenie ukázať širokej verejnosti, alebo poznáte niekoho, koho tvorbu jednoducho musíme vidieť, toto je výzva pre vás!

500 rokov histórie reformácie vo vyšívaných obrazoch

Okrem hudobno-tanečných vystúpení, ľudovo-remeselných trhov a mnohých sprievodných aktivít budú pre návštevníkov pripravené aj dve výstavy. Jednou z nich je Vyšívaná 500-ročná história reformácie na Slovensku.

Heligonkár z Terchovej, o ktorom ešte budeme počuť

Martin Repáň pochádza zo srdca Slovenska – z Terchovej. Zvučné meno môžete poznať z prestížnej súťaže Zem spieva, ktorú v roku 2018 suverénne vyhral. Lásku k hudbe v ňom vypestovali rodičia a dnes svoj potenciál naplno rozvíja štúdiom na konzervatóriu v Žiline. Do Trnavy príde spolu so súrodencami vo formácii Repáňoská muzika.

Plzeňská Jiskra zažiari v Trnave

Súbor piesní a tancov Jiskra do Trnavy pricestuje z Plzne. Vo svojom repertoári má niekoľko desiatok choreografií, viažucich sa na rôzne oslavné či bežné udalosti zo života ľudí. SPT Jiskra môžete stretnúť rôznych slávnostiach v Českej Republike, na folklórnom festivale v Chorvátsku, ale hlavne u čoskoro na Trnavskej bráne!

kRok za kRokem z Brna do Trnavy

Vojenský umelecký súbor Ondráš je profesionálne umelecké teleso spadajúce pod Ministerstvo obrany Českej Republiky. Celok je tvorený tromi zložkami – orchester, tanečná skupina a dievčenský zbor. Autorský program predvedú v piatok (18.8.) o 21:00 hod v Mestskom amfiteátri.

Tradícia, ktorá má šmrnc

Pestovanie tradícií v dnešnej dobe nie je jednoduché. Osloviť starou klasikou moderného človeka je snáď ešte ťažšie. Rodinné remeslo s pridanou hodnotou dnes úspešne rozvíja sympatická a šikovná Janka Žifčáková.

Nasiaknite izraelskú exotiku s Hora Rishonim Jerusalem

Hora Rishonim Jerusalem je reprezentatívny tanečný súbor z Izraela. Pod taktovkou umeleckého vedúceho Shai Gottesmana predstavuje bohatý repertoár izraelských aj medzinárodných tancov. Jednotlivé choreografie sa vyvíjali, vytvárali a inovovali špičkovými izraelskými choreografmi.

Miesto ľudovej hudby v spoločnosti predtým a teraz

Ľudové piesne sú charakteristickým prejavom tradičnej ľudovej kultúry. Po stáročia prežívali v ústnom podaní jednotlivcov a uchovávali znalosti ľudí, ich prežívanie reality, viazali sa na obrady. Folklór je umením hovoreného alebo spievaného slova. Každá ľudová pieseň žije naplno a reálne v okamihu, kedy je spievaná.

Trnavská brána 2023 – festival tanca, spevu, remesiel a umenia

Trojdňový festival plný ľudovej hudby, tanca, spevu, remesiel, zvykov a tradícií dorazí do ulíc Trnavy už po dvadsiaty druhý raz v dňoch 18.8. – 20.8.2023. Privítame účinkujúcich zblízka i zďaleka, remeselné trhy a Nádvorie čarovných nití rozšírené na dva dvory!