Nehádž flintu do žita, radšej fandi FS Žito!


Folklórny súbor Žito je relatívne mladé zoskupenie folkloristov, o ktorom som, priznám sa, doposiaľ nepočula. Čím viac som pátrala, tým viac som žasla. V dobrom! O tejto polyfunkčnej folklórnej jednotke sa oplatí vedieť viac.

Piešťanský súbor má aktuálne 30 aktívnych členov, z toho 8 hudobníkov a 3 speváčky. Jeho zakladateľkami sú dlhoročné priateľky Katarína Agnetová a Eva Záhumenská.

„Náš súbor som založila spolu s dobrou kamarátkou Evou Záhumenskou. Po vysokoškolských štúdiách, kedy sme boli aktívnymi folkloristkami, sme sa vrátili späť do Piešťan. Naša potreba udržiavať kontakt s folklórom bola silná, no pokus o prevzatie vedenia "materského" piešťanského FS nevyšiel. Na to, aby sme tancovali v inom súbore sme sa necítili. Raz pri dobrom drinku sme si povedali, že založíme vlastný súbor,“ hovorí spoluzakladateľka FS Žito Katka Agnetová. Foto: FS Žito, zdroj: archív FS Žito

Okrem typických záležitostí spojených s folkloristikou môžete Žito stretnúť aj na Myjavskom folklórnom festivale, v pivovare Žiwell, v spoluprácach s DJ-om, v projekte Prasa v žite, na svadbe či tvorivých dielničkach pre deti. Ako vybudovať takýto polyfunkčný súbor?

„Máte pravdu, dnes sme naozaj polyfunkčný súbor :-). K tomu došlo postupne a zväčša spontánne. Zhrniem to takto:

Na prvom mieste bola a je štandardná prezentácia ľudového tanca. Naším zámerom bolo tiež vniesť ľudové tradície do ulíc mesta a priblížiť ich verejnosti. Scénicky sme spracovali vynášanie Moreny a vítanie jari, Fašiangovú obchôdzku, Dožinky a Veľkú Noc v slovenskej rodine. Tie každoročne v Piešťanoch uskutočňujeme. V roku 2013 sme sa výborne zabavili na tanečnom dome v Bratislave, a tak sme si povedali, že to chceme mať aj u nás. Našli sme dobrých ľudí, ktorí varia ešte lepšie pivo a odvtedy už sme oslávili 16ty „žiwellný“ folklórny večer. Hostili sme rôznych fantastických tanečníkov a hudobníkov. Po pár skúsenostiach sme sa dostali až na MFF Myjava, kde reprezentujeme regionálnu kuchyňu od roku 2016. Postupne sme spracovali aj svadobné zvyky a začali robiť čepčenia. Doniesla sa k nám aj požiadavka na tvorivé dielne pre deti, a tie sme tiež zaradili do predmetu našej činnosti. Na jednom charitatívnom vystúpení sme si krátili chvíle s výbornými pánmi z miestnej kapely, a tak sa zrodil projekt Prasce v žite. Zaujali sme aj istého dídžeja, s ktorým naše dievčatá už asi 5 rokov spolupracujú a koncertujú."

Foto: FS Žito, zdroj: archív FS Žito

Katka tiež tvrdí, že na vytvorenie takéhoto tímu treba mať iba šťastie na ľudí, ktorí sa vedia nadchnúť pre vec. Vraj, keď človek pocíti silu kolektívu a radosť z dobre vykonanej práce, viac mu netreba a namotivuje sa aj sám.

Šikovný a pre divákov určite atraktívny súbor budete môcť vidieť naživo na korze v piatkových vystúpeniach pred radnicou o 15:00 hod. Foto: FS Žito, zdroj: archív FS Žito

,,Začneme párovým tancom zo Soblahova "Melenčári", potom speváčky s LH Žito zaspievajú pásmo "Na kockoch" z Gemerskej Polomy, ďalej dáme párový tanec "Do vysoka" z Východnej, orchestrálne číslo so sólovým spevom z Pukanca. Na záver skončíme u nás pri Piešťanoch v Pobedíme s "Pobjedzímskymi prekáračkami."

Pre folklórny súbor bude tohtoročná Brána premiérovou. Verím, že som vás článkom namotivovala a energických ľudí z "Pješčan" si nenecháte ujsť!

Tereza Šimončičová

Zdieľaj