Plzeňská Jiskra zažiari v Trnave


Súbor piesní a tancov Jiskra do Trnavy pricestuje z Plzne. Vo svojom repertoári má niekoľko desiatok choreografií, viažucich sa na rôzne oslavné či bežné udalosti zo života ľudí. SPT Jiskra môžete stretnúť rôznych slávnostiach v Českej Republike, na folklórnom festivale v Chorvátsku, ale hlavne čoskoro na Trnavskej bráne!

Zopár zaujímavostí o Jiskre nám prezradil Jiří Bísek, člen a zástupca súboru

Vedeli ste, že...?

„Soubor písní a tanců Jiskra vznikl v roce 1958. Je tvořen taneční, hudební a pěveckou složkou. Od svého založení se věnuje zpracování folklorního materiálu jihozápadních Čech – v jeho repertoáru jsou lidové písně a tance z Plzeňska, Žinkovska a Chodska.“ Ľudová hudba vychádza z pôvodnej štrajchovej a gajdošskej hudby, inšpiráciu na hudobné a tanečné spracovanie čerpá z národopisných zbierok z daných geografických oblastí, pričom jednotlivé pásma vychádzajú z tradičných prejavov sezónnych a rodinných zvykov.

Vystúpenie SPT Jiskra bude plné energie a zábavy, zdroj: SPT Jiskra

Ľudová hudba súboru spolupracuje s Českým rozhlasom Plzeň a celý súbor sa už niekoľkokrát predstavil v Českej televízii. „Za své existence uskutečnil stovky vystoupení na domácích i zahraničních pódiích a účastnil se festivalů v různých zemích světa. Jiskra je hlavním spolupořadatelem Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF® Plzeň,“ uzatvára Jiří Bísek.

Ostrieľaní folkloristi nesmú chýbať na žiadnom dobrom festivale, zdroj: SPT Jiskra

Na našom festivale sa SPT Jiskra predstaví v piatkovom programe na Hlavnej ulici o 16:30 hod a v sobotu v amfiteátri o 19:00 hod. Malá folklórna ochutnávka je dostupná TU.

Tereza Šimončičová

Zdieľaj