Novinky

Vitajte na Trnavskej bráne!

Trnavská brána 2023 – festival tanca, spevu, remesiel a umenia

Trojdňový festival plný ľudovej hudby, tanca, spevu, remesiel, zvykov a tradícií dorazí do ulíc Trnavy už po dvadsiaty druhý raz v dňoch 18.8. – 20.8.2023. Privítame účinkujúcich zblízka i zďaleka, remeselné trhy a Nádvorie čarovných nití rozšírené na dva dvory!

Niečo málo o sile ze Záhorá

Nedeľný program v amfiteátri bude patriť predovšetkým ľudovému spevu. Ak ste si doteraz Záhorie spájali iba s voňavými trdelníkmi či dobrým vínkom, trošku vám rozšírim obzory.

Nehádž flintu do žita, radšej fandi FS Žito!

Folklórny súbor Žito je relatívne mladé zoskupenie folkloristov, o ktorom som, priznám sa, doposiaľ nepočula. Čím viac som pátrala, tým viac som žasla. V dobrom! O tejto polyfunkčnej folklórnej jednotke sa oplatí vedieť viac.

Darina Lichnerová a jej čipka

Darina Lichnerová-Hollánová pochádza z neďalekej dedinky Dolné Orešany. Umeniu vyšívania a čipkovania sa venuje od svojich študentských čias. Odborným vzdelaním premenila dovtedajšie hobby na profesionálnu činnosť štúdiom čipkárstva v Prahe. Popritom má vyštudované učiteľstvo matematiky a výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského.

Kindršúla pre malých aj veľkých

Popoluňajší program v sobotu nezabaví len deti, ale rovno celé rodiny. Kindršúla sa uskutoční v priestoroch korza, ktoré sa razom premení na centrum folklóru. Zábavku si ľahko nájde každá veková skupina. Bude sa vyrábať, spievať, hrať, tancovať, súťažiť, dokonca aj teátro prinde. Viac vám v rozhovore prezradí vedúca DFS Trnavček Ivona Táčovská.

UFS Mladosť a ich Obrazy z Dolnej zeme

Nový scénický program UFS Mladosť z Banskej Bystrice zažil svoju premiéru v marci 2022. V jeho pozadí sa skrýva autorský tím zložený z niekoľko desiatok členov. Tí ho nechali vyzrieť a do finálnej podoby sa dostal po 2 rokoch. Za krátku dobu stihol zožať u divákov úspechy a v Trnave ho uvidíme v piatok 19.8. o 21:00.

Takáto bola zámorská cesta našich amigos Trnafčanos

Uplynulé tri týždne nás Univerzitný folklórny súbor Trnafčan reprezentoval v ďalekom svete „za veľkou mlákou“. Zúčastnil sa Medzinárodného folklórneho festivalu CIRCUITO FOLCLÓRICO INTERNACIONAL DEL CARIBE. Navštívil celkovo 6 miest a ďalekému svetu odprezentoval kus slovenskej kultúry. Ako sa súboristi mali? Dozviete sa v "cestopise" priamo od nich!

Vedeli ste, že?

Na Bránu už o 3 týždne zavíta celkovo dvanásť folklórnych súborov. Tri zahraničné a deväť domácich, z toho dva detské. Tešiť sa môžete na rôznorodosť tancov, spevov, kostýmov i kultúr. Predstavujeme vám účastníkov folklórneho festivalu 2022!

Do srdca folklóru očami Trnafčana

O tom, ako v súčasnosti vyzerá folklórny svet, ako sa na fungovaní súboru podpísala pandémia, koľko práce čaká súboristov, prípadne ako sa k nim pridať, vám porozprávame v spolupráci s členmi Univerzitného folklórneho súboru Trnafčan.

Účinkujúcich bude dosť

Dych berúce hudobno-tanečné vystúpenia, po ktorých vám istotne budú samovoľne klopkať nohy do taktu po celý zvyšok večera.